Pro účely této práce byla zvolena rastrová data nové podoby Státní mapy odvozené 1 : 5 000. Předností této mapy je její aktuálnost a barevné zpracování. Mapa obsahuje polohopis, výškopis a popis. Pro polohopis sloužily jako předloha katastrální mapy. Výškopis je převzatý z výškopisné části ZABAGED (Základní báze geografický dat). Zdrojem popisu je databáze geografických jmen České republiky Geonames a zkratky druhového označení vycházejících z atributů vybraných typů objektů ZABAGED. Nová podoba mapy je generována dvakrát ročně, a to pouze na části území, kde je dostupná vektorová forma katastrální mapy. Z toho důvodu není pokrytí České republiky těmito daty kompletní.
Nová podoba SMO 5 je vytvářena za účelem dokončení vektorové formy Státní mapy 1 : 5 000 v návaznosti na postup digitalizace katastrálních map. Data dnes pokrývají 53,3 % území České republiky a z celkového počtu 16 299 mapových listů má úplné pokrytí novou podobou mapy 4 069 mapových listů, což odpovídá 24,96 %.
Data jsou dostupná ve dvou souřadnicových systémech, a to S-JTSK a WGS 84. Výdejní jednotkou je mapový list SMO 5, který představuje území o rozloze 2,5 x 2 km. Data jsou poskytnuta ve formátu TIFF.
Státní mapa odvozená je zjednodušená parcelní mapa doplněná o výškopis. Oproti základní mapě ČR jsou budovy přesněji umístěny. Z mapy nelze odvodit magnetický poledník. Mapa má dobře zpracovaný polohopis, který je odvozen z katastrální mapy. Jako podklad je dobře použitelná zejména v urbanizovaném terénu, například pro parkové mapy a mapy příměstských lesů. Naopak v rozsáhlých lesích a hornatých územích je tento podklad téměř nepoužitelný. Státní mapa odvozená patří mezi dobře dostupné podklady, její kvalita je dobrá až průměrná, ale její použitelnost je omezena na příměstské oblasti.
(Zdroj: ČÚZK)