Na úvod je důležité zmínit, že pro mapu pro orientační běh není nezbytně nutná absolutní přesnost, daleko důležitější je přesnost relativní, tedy správné vztahy mezi sousedními objekty. Pro snazší práci v terénu jsou důležité kvalitní podklady. Pokud jsou podklady přesné, není nutné v terénu nic přeměřovat a mapování je jednodušší a svižnější. Proces mapování nezahrnuje pouze samotné práce v terénu, jedná se o komplexní problematiku.
Obecný postup mapování můžeme definovat těmito pěti body:První bod zahrnuje zejména získání podkladových dat. Ty mohou být buď přímo poskytnuty zadavatelem, nebo je tento úkol v kompetenci každého mapaře. Přehled podkladů, které jsou dostupné v ČR, a jejich charakteritika je uveden v sekci Dostupné podklady v ČR. Jejich optimálním výběrem se pak zabývala bakalářská práce a její výsledky jsou shrnuty v sekci Kvalita podkladů.
Body 2-3 se týkají přímo mapování v terénu a metody, které se k tomu používají, jsou uvedeny v příslušných sekcích. Navíc je zde také uveden rozdíl mezi klasickým a přímým mapováním a také možnost využití GPS pro mapování. Po mapování v terénu přichází na řadu kreslení na počítači, nejčastěji v programu OCAD. Na závěr celého mapování je pak ještě potřeba revize mapy v terénu a případné odstranění nejasností a nepřesností.
Podrobněji je postup i metody mapování včetně všech pomůcek a tipů řešeny na webové stránce Zdeňka Lenharta Tvorba map pro orientační běh.