Příprava mapových podkladů pro mapování pro OB

OCAD 11

OCAD je vektorový kartografický software, který mimo jiné implementuje nástroje a prvky vyvinuté speciálně pro OB. Mezi takové prvky patří implementovaný mapový klíč ISOM, ale i dalších specifikací pro ostatní druhy OB. Vývoj OCADu se datuje do roku 1992, kdy s jeho vývojem začal Hans Steinegger ve své firmě Steinegger Software. Jeho původní zaměření bylo právě na OB, v dnešní době je jeho zaměření širší a lze jej využít i v obecné kartografii. Od roku 2014 je OCAD podporován také v České republice, což znamená zejména zjednodušení při jeho koupi. Je k dostání ve 13 jazycích včetně češtiny a je využíván ve více než 65 zemích světa.

Kromě uváděných verzí je možné na stránkách OCADu získat OCAD 11 Trial, jehož funkcionalita je obdobná jako OCAD 11 Professional s rozdílem v počtu objektů v mapě a ve velikosti mapového pole. Trial verze má platnost 21 dní.

OCAD 11 Course Setting

Tento produkt umožňuje stavbu tratí orientačních sportů – OB, LOB, MTBO i Trail-O a dokonce také specifické disciplíny, jako jsou například štafety. Obsahuje nástroje pro stavbu tratí a různé statistiky. Tato verze je již součástí licence Orienteering Standard. Samotná licence neumožňuje nijak mapu upravovat.

OCAD 11 Starter

Tato verze je určena zejména začátečníkům. Hodí se pro tvorbu školních map. Licence má omezení na 10 000 objektů a maximálně 5 různých podkladů na pozadí mapy. Neobsahuje žádné pokročilé nástroje, jako je tvorba layoutu mapy, připojení k WMS serveru nebo zpracování dat laserového skenování. Obsahuje však modul pro stavbu tratí.

OCAD 11 Orienteering Standard

Tato verze umožňuje vytvoření mapy od úplného základu – zpracování dat laserového skenování, nahrání podkladových dat a samotná kresba mapy. Také obsahuje modul stavby tratí. Nová verze také umožňuje vytváření layoutu mapy, včetně automatického vytvoření legendy. Verze obsahuje také nástroje pro geogreferenci podkladu a GPS modul. Není však podporováno připojení WMS serveru nebo k laserovému dálkoměru.

OCAD 11 Professional

Tato verze obsahuje všechny nástroje a funkce, které mají své využití v oblastech kartografie, dálkového průzkumu země, územního plánování, geoinformatiky a v neposlední řadě také OB. Umožňuje kresbu i editaci. Tato verze se dá využít pro akademické účely za výhodnějších podmínek a označuje se jako Academic. Verze s sebou nese podmínky, že držitelem licence musí být univerzita.

ČSOS Mapový portál ČSOS IOF Geoportál ČÚZK Magnetická deklinace Meteorologická stanice Brno-Židenice

Ivana Jankovičová, Brno 2015